Virologička Tatiana Betáková hovorila o chrípke a očkovaní vo Vedeckom podcaste SAV

Plagát Vedeckého podcastu SAV, na ktorom je Peter Boháč a jeho hostka Tatiana Betáková.

Hostkou Vedeckého podcastu SAV bola virologička Tatiana Betáková.

Ako mutujú chrípkové vírusy, aké sú ich hlavné typy a aké riziká prinášajú? Virologička Tatiana Betáková z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i., v aktuálnej epizóde Vedeckého podcastu SAV ponúka jedinečný pohľad na šírenie chrípky, jej vplyv na ľudí a možnosti prevencie. Podcast moderoval Peter Boháč.

Výskumníčka doc. RNDr. Tatiana Betáková, DrSc. v úvode rozhovoru vysvetľuje základné typy vírusov chrípky – A, B, C a D. Z nich práve vírusy typu A predstavujú najväčšie riziko pre ľudstvo, vzhľadom na to, že sa rýchlo adaptujú a dokážu sa šíriť medzi ľuďmi aj zvieratami. „Chrípkové vírusy typu A sú schopné spôsobiť rozsiahle epidémie a pandémia často vzniká práve z kombinácie ľudských a zvieracích kmeňov,“ približuje docentka Tatiana Betáková. Táto vlastnosť vírusu dokáže spôsobiť globálne ohrozenie.

Ako ďalej Tatiana Betáková vysvetľuje, nástup príznakov chrípky je rýchly a často môže človeka vyradiť z bežného života už v priebehu pár hodín. Ako ochranu odporúča očkovanie, ktoré výrazne znižuje riziko komplikácií: „Očkovanie prispieva k miernejšiemu priebehu ochorenia a minimalizuje riziko hospitalizácie.“

Okrem odborných poznatkov o vírusoch sa virologička v podcaste podelí aj o zaujímavosti z vedeckého výskumu. Pri skúmaní vírusov chrípky sa často stretáva s kombináciami rôznych typov, čo umožňuje hlbšie porozumieť mechanizmom, ktorými sa tieto vírusy vyvíjajú. „Genóm chrípkových vírusov je rozdelený na segmenty, čo im umožňuje vzájomne si vymieňať genetický materiál a vytvárať nové varianty,“ objasňuje.

Starším ľuďom a osobám s chronickými ochoreniami odporúča byť obzvlášť ostražitý. Chrípka môže pre nich predstavovať zvýšené riziko, preto je prevencia kľúčová. Tatiana Betáková zdôrazňuje význam očkovania nielen pre ochranu jednotlivcov, ale aj celej populácie. A v podcaste pridá aj praktickú radu: „Dôležitá je hydratácia, dostatok vitamínu C a pokojový režim.“

Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, na Spotify a na stránke www.podcasty.sme.sk. Celý rozhovor s Tatianou Betákovou si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu. Novinkou je možnosť sledovať rozhovor aj prostredníctvom YouTube kanála Slovenskej akadémie vied

 

 

Text: Katarína Gáliková

Foto a video: Martin Bystriansky