V kongresovom centre Slovenskej akadémie vied (SAV) na zámku v Smoleniciach sa v dňoch 27. – 29. novembra 2024 zišlo takmer štyridsať študentov a dvadsať vedcov SAV. Akadémia už po štvrtýkrát zorganizovala študentskú konferenciu Mladá nádej slovenskej vedy, ktorá pritiahla aj tento rok množstvo nadaných stredoškolákov, vybraných v súťažiach AMAVET festival vedy a techniky a Stredoškolská odborná činnosť. Súčasťou poroty, ktorá hodnotila projekty študentov, bola aj Dr. Eva Kocianová z Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i. (BMC SAV).
„Bolo to obohacujúce podujatie nielen pre študentov, ale aj pre nás vedcov. Počas konferencie stredoškoláci odprezentovali svoje projekty a diskutovali o nich s vedcami. Ich entuziazmus a zanietenie nenechali nikoho na pochybách, že to s vedou v budúcnosti vyzerá veľmi nádejne,“ zhodnotila Dr. Eva Kocianová.
Všetky práce mali podľa nej hodnotné výsledky, ale osobitne vyzdvihla projekt s názvom Antivirotiká z kukurice – Nová sereoselektná syntéza Galidesiviru z furfuryl alkoholu, ktorý prepájal viaceré vedecké disciplíny.
Slávnostného otvorenia konferencie sa ujal predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík. Spolu so zástupkyňami partnerských organizácií, riaditeľkou AMAVET Gabrielou Kukolovou a predsedníčkou celoštátnej komisie SOČ Vlastou Púchovskou (ŠIOV), privítali všetkých účastníkov podujatia, ocenili odhodlanie a kreativitu študentov, a tiež zdôraznili dôležitosť mladej generácie pre budúcnosť vedy.
Prvý deň konferencie sa niesol v duchu odborných a motivačných prednášok a diskusií. Prvou z nich bolo dynamické rozprávanie člena predsedníctva SAV, Tomáša Hromádku, o ceste ku kariére neurovedca, ktorá nemusí byť vždy priamočiara, zato však plná výziev, či prekvapení.
Na tému ekológie a klimatickej zmeny rozprávala Dušana Dokupilová z Prognostického ústavu. So študentmi sa sústredili na viaceré ukazovatele indikujúce tieto zmeny, či ich dynamiku. Martina Gáliková z Ústavu zoológie pootvorila poslucháčom fascinujúci svet drobných živočíchov, predovšetkým drozofil, ktoré nám ako „modelové organizmy“ umožňujú vykonávať mnohostranný základný výskum a zároveň boli a sú súčasťou mnohých dôležitých objavov.
Pozitívnou spätnou väzbou pre všetkých prednášajúcich bolo množstvo otázok a živá diskusia s poslucháčmi.
Neformálnu časť večerného programu obohatili interaktívne vedomostné hry, ktoré boli pre študentov príležitosťou navzájom sa zoznámiť, zabaviť sa, aj získať zaujímavé ceny. Večerná prehliadka Smolenického zámku očarila účastníkov sviatočnou, predvianočnou atmosférou.
Druhý deň patril prezentácii študentských projektov, rozdelených do troch tematických panelov. V každom z jednotlivých panelov boli okrem študentov prítomní vedeckí pracovníci SAV, ktorý po prezentácii v diskusii reflektovali jednotlivé práce. Študenti tak získali cennú spätnú väzbu a inšpiráciu pre ďalší rozvoj svojich projektov, prípadne svoje ďalšie smerovanie.
V neskoré štvrtkové popoludnie sa účastníci konferencie presunuli do Smoleníc, kde ich čakala rozsvietená zážitková „včelia záhrada“ Včelko Smolenice s teplým občerstvením. Aj tu bol vytvorený priestor na neformálny rozhovor študentov s viacerými našimi vedcami. Večer zakončil kvíz plný vedeckých otázok, ktorý preveril ich vedomosti a tí najšikovnejší a najpohotovejší sa opäť dočkali aj sladkej odmeny.
Posledný deň konferencie otvoril podpredseda Slovenskej akadémie vied, Martin Venhart, ktorý v motivačnej prednáške študentom porozprával, ako sa ich sny môžu premeniť na realitu. Zdôraznil však, že za splnením každého vedeckého sna, či akokoľvek dobrého nápadu, je predovšetkým množstvo poctivej práce a neutíchajúca zvedavosť.
Program zavŕšila exkurzia na archeologickú lokalitu Molpír pod vedením kolegyne a kolegu z Archeologického ústavu, Susanne Stegmann-Rajtár a Vladimírom Mitášom.
Aj tento rok sa konferencia Mladá nádej slovenskej vedy niesla v skvelej atmosfére plnej inšpiratívnych projektov a podnetných rozhovorov. Potvrdila, že mladí slovenskí študenti majú obrovský potenciál. Vďaka takýmto podujatiam môžu získať nielen odborné vedomosti, ale aj sebavedomie, ktoré ich privedie na cestu k úspešnej vedeckej kariére.
Text: Lenka Ulašinová Bystrianska; E. Rybárová, BMC SAV, v. v. i.
Foto: M. Pok
-
-
Účastníci podujatia Mladá nádej slovenskej vedy 2024.
-
-
Účastníci podujatia Mladá nádej slovenskej vedy 2024.
-
-
Jedným z rečníkov bol Dr. Tomáš Hromádka.