Ústavy
Ústav experimentálnej endokrinológie
RNDr. Daniela Gašperíková, DrSc.
riaditeľka
E-mail: daniela.gasperikova@savba.sk
Tel.: 02/ 32295271
Ing. Gabriela Fialová
asistentka riaditeľky
E-mail: gabriela.fialova@savba.sk
Tel.: 02/ 32295105
Naša misia
Pomáhame ľudom
Máte otázky
História ústavu
Čítaj viac
Výskumná činnosť ústavu bola v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch 20. storočia zameraná predovšetkým na štúdium prevalencie a etiológie endemickej strumy na Slovensku, ktorou bolo postihnutých až 70% žien. Z iniciatívy nášho ústavu zavedená celoplošná jodidácia kuchynskej soli sa prejavila rýchlym poklesom prevalencie strumy u mladej generácie, poklesom ochorení štítnej žľazy a vzostupom IQ u detí z najviac postihnutých oblastí Slovenska. V súčasnosti sa výskumná činnosť ústavu zameriava na najprogresívnejšie trendy výskumu etiopatogenézy, diagnostiky a liečby (personalizovanej) vo vybraných oblastiach endokrinológie, neurovied, genetiky a metabolizmu s akcentom na odhaľovanie molekulárnych regulačných mechanizmov v zdraví a v chorobe vo vyššie opísaných oblastiach výskumu.
Ústav experimentálnej endokrinológie
Ústav experimentálnej endokrinológie bol založený v roku 1951 ako rezortný ústav Ministerstva zdravotníctva s úlohou vykonávať endokrinologický prieskum a endokrinologickú starostlivosti o obyvateľov Slovenska. V roku 1954 bol začlenený do Slovenskej akadémie vied.V súvislosti so zmenou zamerania prevažne na experimentálny výskum sa od roku 1969 zmenil názov pracoviska na Ústav experimentálnej endokrinológie SAV. Od roku 2016 je ústav súčasťou Biomedicínskeho centra SAV.Výskumná činnosť ústavu bola v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch 20. storočia zameraná predovšetkým na štúdium prevalencie a etiológie endemickej strumy na Slovensku, ktorou bolo postihnutých až 70% žien. Z iniciatívy nášho ústavu zavedená celoplošná jodidácia kuchynskej soli sa prejavila rýchlym poklesom prevalencie strumy u mladej generácie, poklesom ochorení štítnej žľazy a vzostupom IQ u detí z najviac postihnutých oblastí Slovenska. V súčasnosti sa výskumná činnosť ústavu zameriava na najprogresívnejšie trendy výskumu etiopatogenézy, diagnostiky a liečby (personalizovanej) vo vybraných oblastiach endokrinológie, neurovied, genetiky a metabolizmu s akcentom na odhaľovanie molekulárnych regulačných mechanizmov v zdraví a v chorobe vo vyššie opísaných oblastiach výskumu.
Ústav experimentálnej onkológie
Mgr. Miroslav Chovanec, PhD.
riaditeľ
E-mail: miroslav.chovanec@savba.sk
Tel.: 02/ 32295127
Ing. Gabriela Fialová
asistentka riaditeľa
E-mail: gabriela.fialova@savba.sk
Tel.: 02 / 32295105
Pomáhame ľudom
Máte otázky
História ústavu
Čítaj viac
Je to experimentálne pracovisko, ktoré sa zaoberá od samého začiatku komplexným výskumom príčin, vedúcich k vzniku nádorov. V posledných rokoch dominantným sa stáva výskum možností diagnostiky, prevencie a terapie nádorových chorôb na základe nových poznatkov o génoch, ktoré sú príčinou vzniku a rastu nádorových buniek. Tento trend vychádza z tradičných smerov výskumu ústavu, akými boli a sú výskum retrovírusov, opravy DNA, fenotypizácie nádorových buniek pomocou monoklonových protilátok, testovanie chemických látok na ich prípadnú karcinogénnu aktivitu, testovanie novovyvinutých chemoterapeutik a skúmanie faktorov, ktoré prispievajú k metastatickému charakteru nádorových buniek.
Ústav experimentálnej onkológie
História Ústavu experimentálnej onkológie SAV sa datuje od založenia Ústavu pre výskum a liečbu nádorov v roku 1946. Po viacerých zmenách názvu sa z tohto ústavu v roku 1966 odčlenila výskumná časť, čím vznikol Ústav experimentálnej onkológie, ktorý bol v roku 1969 pripojený k SAV. Od roku 2016 je ústav súčasťou Biomedicínskeho centra SAV.Je to experimentálne pracovisko, ktoré sa zaoberá od samého začiatku komplexným výskumom príčin, vedúcich k vzniku nádorov. V posledných rokoch dominantným sa stáva výskum možností diagnostiky, prevencie a terapie nádorových chorôb na základe nových poznatkov o génoch, ktoré sú príčinou vzniku a rastu nádorových buniek. Tento trend vychádza z tradičných smerov výskumu ústavu, akými boli a sú výskum retrovírusov, opravy DNA, fenotypizácie nádorových buniek pomocou monoklonových protilátok, testovanie chemických látok na ich prípadnú karcinogénnu aktivitu, testovanie novovyvinutých chemoterapeutik a skúmanie faktorov, ktoré prispievajú k metastatickému charakteru nádorových buniek.
Virologický ústav
MVDr. Juraj Kopáček, DrSc.
riaditeľ
virukopa@savba.sk
Tel.: 02/ 59302404
Tel.: 02/ 54774284
Bc. Zuzana Lackovičová
asistentka riaditeľa
E-mail: viruzula@savba.sk
Tel.: 02/59302405
Pomáhame ľudom
Máte otázky
História ústavu
Čítaj viac
Od svojho založenia sa Virologický ústav zameriava na riešenie principiálnych otázok a problémov virológie. Vedecký záujem sa sústreďuje najmä na objasnenie molekulárno-biologických mechanizmov replikácie a šírenia humánnych, animálnych a rastlinných vírusov, chlamídií a rickettsií. Skúmanie vzťahov medzi vírusmi a hostiteľmi a pochopenie mechanizmov vírusovej patogenézy, protivírusovej imunity. V posledných rokoch sa vedecký záujem taktiež sústreďuje na štúdium biológie nádorov. Na ústave sa rozvíjajú aktivity translačného charakteru v oblasti molekulárnej medicíny, a to najmä na vývoj detekčných testov vhodných na rýchlu a citlivú diagnostiku vírusových, mikrobiálnych a nádorových ochorení, vývoj nových vakcinačných a protinádorových stratégií ako aj biotechnologických postupov a analytických metód na testovanie medicínskych preparátov. Od roku 1957 Virologický ústav vydáva medzinárodný časopis Acta Virologica
Virologický ústav
Virologický ústav bol založený v roku 1953 ako vedecký ústav Československej akadémie vied. V roku 1969 bol ústav administratívne začlenený do Slovenskej akadémie vied. Od januára 2016 je spolu s ústavom Experimentálnej onkológie, Experimentálnej endokrinológie, ústavom Klinického a translačného výskumu a Neurobiologický ústavom súčasťou Biomedicínskeho centra SAV.Od svojho založenia sa Virologický ústav zameriava na riešenie principiálnych otázok a problémov virológie. Vedecký záujem sa sústreďuje najmä na objasnenie molekulárno-biologických mechanizmov replikácie a šírenia humánnych, animálnych a rastlinných vírusov, chlamídií a rickettsií. Skúmanie vzťahov medzi vírusmi a hostiteľmi a pochopenie mechanizmov vírusovej patogenézy, protivírusovej imunity. V posledných rokoch sa vedecký záujem taktiež sústreďuje na štúdium biológie nádorov. Na ústave sa rozvíjajú aktivity translačného charakteru v oblasti molekulárnej medicíny, a to najmä na vývoj detekčných testov vhodných na rýchlu a citlivú diagnostiku vírusových, mikrobiálnych a nádorových ochorení, vývoj nových vakcinačných a protinádorových stratégií ako aj biotechnologických postupov a analytických metód na testovanie medicínskych preparátov. Od roku 1957 Virologický ústav vydáva medzinárodný časopis Acta Virologica
Ústav klinického a translačného výskumu
MUDr. Miroslav Vlček, PhD.
riaditeľ
E-mail: miroslav.vlcek@savba.sk
Tel.: 02/ 32295244
Ing. Gabriela Fialová
asistentka riaditeľa
E-mail: gabriela.fialova@savba.sk
Tel.: 02/ 32295105
Pomáhame ľudom
Máte otázky
História ústavu
Čítaj viac
Ústav je zameraný na výskum molekulárnych mechanizmov patogenézy ochorení človeka, vrátane signálnych dráh riadených nízkomolekulovými látkami. Hlavným poslaním je prenos výsledkov základného výskumu do klinickej praxe s cieľom ovplyvniť vznik, priebeh a prognózu ako aj diagnostiku vybraných civilizačných ochorení a zlepšiť ľudské zdravie. Cielom je aj prenos požiadaviek klinickej praxe do výskumu s potenciálom vzniku nových diagnostických, terapeutických a preventívnych metodík a postupov.
Ústav klinického a translačného výskumu
Ústav vznikol v roku 2007 ako Molekulárno-medicínske centrum SAV - špecializovaná organizácia SAV na základe predchádzajúcej spoločnej iniciatívy Virologického ústavu SAV, Ústavu experimentálnej onkológie SAV, Ústavu experimentálnej endokrinológie SAV, Ústavu molekulárnej fyziológie a genetiky SAV a Neurobiologického ústavu SAV so zámerom uskutočňovať prenos poznatkov základného výskumu do klinickej praxe. Počas prvých rokov samostatného fungovania ústavu došlo k postupnej zmene zamerania a organizačnej štruktúry, čo v roku 2014 viedlo k zmene ústavu na regulárny vedecko-výskumný ústav SAV. V roku 2015 došlo k rozhodnutiu sa pripojiť k novovznikajúcemu centru Akadémie so zameraním na lekárske vedy. Od roku 2016 je MMC súčasťou Biomedicínskeho centra SAV, kde sa transformovalo do organizačnej zložky Ústav klinického a translačného výskumu.Ústav je zameraný na výskum molekulárnych mechanizmov patogenézy ochorení človeka, vrátane signálnych dráh riadených nízkomolekulovými látkami. Hlavným poslaním je prenos výsledkov základného výskumu do klinickej praxe s cieľom ovplyvniť vznik, priebeh a prognózu ako aj diagnostiku vybraných civilizačných ochorení a zlepšiť ľudské zdravie. Cielom je aj prenos požiadaviek klinickej praxe do výskumu s potenciálom vzniku nových diagnostických, terapeutických a preventívnych metodík a postupov.
Neurobiologický ústav
RNDr. Ján Gálik, CSc.
riaditeľ
E-mail: galik@saske.sk
Tel.: 055/ 727 6200
Fax: 055/727 6203
Ing. Ivona Kováčová, Mgr. Annamária Košová
asistentky riaditeľa
E-mail: ivkovacova@saske.sk, kosova@saske.sk
Tel.: 055/ 727 6204, 055/ 727 6201
Pomáhame ľudom
Máte otázky
História ústavu
Čítaj viac
Poslaním ústavu je základný výskum v oblasti neurovied. Hlavnou oblasťou vedeckého záujmu je centrálny nervový systém za fyziologických a patofyziologických podmienok (základná a klinická neurobiológia). Neurobiologický ústav SAV je orientovaný na výskum nervového systému stavovcov, jeho morfológiu, funkciu a vývoj, študované modernými metódami aplikovanej biológie. K hlavným témam patria mozgovo-cievne poruchy ako jedny z najzávažnejších ochorení nervového systému u ľudí. Projekty sú zamerané hlavne na štúdium mechanizmov poškodenia nervového systému spôsobeného ischémiou (nedostatočné krvné zásobenie) alebo traumou (poranenie), na neuroprotekciu, neurotransplantácie a regeneračnú kapacitu centrálneho nervového systému.
Neurobiologický ústav
História Neurobiologického ústavu SAV sa začala v roku 1964, keď vznikol Ústav experimentálnej biológie Slovenskej akadémie vied. Po zmenách v jeho vedeckom smerovaní bol ústav v januári 1977 premenovaný na Neurobiologický ústav SAV. Od roku 2018 je ústav súčasťou Biomedicínskeho centra SAV.Poslaním ústavu je základný výskum v oblasti neurovied. Hlavnou oblasťou vedeckého záujmu je centrálny nervový systém za fyziologických a patofyziologických podmienok (základná a klinická neurobiológia). Neurobiologický ústav SAV je orientovaný na výskum nervového systému stavovcov, jeho morfológiu, funkciu a vývoj, študované modernými metódami aplikovanej biológie. K hlavným témam patria mozgovo-cievne poruchy ako jedny z najzávažnejších ochorení nervového systému u ľudí. Projekty sú zamerané hlavne na štúdium mechanizmov poškodenia nervového systému spôsobeného ischémiou (nedostatočné krvné zásobenie) alebo traumou (poranenie), na neuroprotekciu, neurotransplantácie a regeneračnú kapacitu centrálneho nervového systému.