Európska noc vedy prilákala stovky návštevníkov

Návštevníci v stánkoch BMC SAV na Noci vedy 2024.

Návštevníci v stánkoch BMC SAV na Noci vedy 2024.

Davy nadšencov vedy z radov akademických obcí, súkromného sektora, štátnej sféry, ale najmä, širokej verejnosti zaplnili v piatok 27. septembra dejiská Noci vedy v Bratislave aj v ďalších slovenských mestách. V stánkoch Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i. v Košiciach a v Bratislave návštevníci nechávali myšlienkami vybuchnúť sud, mohli si ohmatať časti bunky aj testovali svoju silu či čuch.

Slovenskú akadémiu vied reprezentovalo v hlavnom meste v Starej tržnici spolu 20 stánkov. Dva z nich patrili Biomedicínskemu centru SAV, v. v. i. (BMC SAV).

V spoločnom stánku virológov s výskumníkmi v oblasti endokrinológie IMUNITA naša sila / POHYB ako liek návštevníci hľadali imunitné bunky pod mikroskopom, skúmali 3D modely buniek a vírusov aj testovali svoju silu či čuch.

„Pozornosť verejnosti pútali farebné 3D modely buniek imunitného systému a rôznych vírusov či veľká 3D-skladačka bunky s jej vnútornými organelami, ktoré si mnohí aj fotili. Umožnili ľuďom vidieť a ohmatať si to, čo je bežne zraku nedostupné. Veľký záujem vzbudil aj krvný náter, v ktorom mali možnosť vidieť ako vyzerajú naše erytrocyty, lymfocyty, či dokonca granulocyty,“ hovorí Mgr. Iveta Štibrániová, PhD. z Virologického ústavu BMC SAV.

Najmä mladšie ročníky počas návštev škôl vyskúšali vylúštiť krížovky s témou imunita a vírusy, za čo im bolo odmenou kľúčenky v tvare bakteriofágov, skladačky vírusov, či imunologické pexeso a omaľovánky.

Mgr. Alžbeta Jančovičová z Ústavu experimentálnej endokrinológie BMC SAV dodáva, že veľký úspech malo aj meranie sily stisku na dynamometri. „Návštevníci sa vždy radi zasmiali, keď si mohli porovnať silu s kamarátmi, alebo keď zisťovali, či majú rozdielnu silu v pravej a ľavej ruke. Ďalšia aktivita, ktorá mala veľký úspech, bol čuchový test, ktorý sa používa na diagnostiku Parkinsonovej choroby.“

Atmosféru podujatia priblížila spolu s kolegyňou aj v krátkom videu na instagrame.

V ďalšom stánku v Bratislave s názvom MOZGY! Komplexná sieť neurónov sa návštevníci u našich neurovedcov, ktorí boli spojení s Neuroimunologickým ústavom, mohli dozvedieť niečo o zákulisí výskumu mozgu, otestovať svoje znalosti či si vytvoriť čapicu z mozgových hemisfér.

„Návštevníkov najviac zaujali plávajúce mozgy potkanov v roztoku a taktiež ocenili možnosť vidieť patologické nálezy na reze mozgu pacienta s Alzheimerovoi chorobou,“ približuje Mgr. Denisa Mihalj, PhD. z Oddelenia neurovied BMC SAV. Mnohí riešili vedomostné kvízy o mozgu a tí najšikovnejší si odniesli model mozgu alebo odznaky v tvare neurónu vyrobené pomocou 3D tlače.

Pre návštevníkov si neurovedci pripravili aj tematický workshop. Počas neho mali príležitosť dozvedieť sa viac o náplni práce a dizajne experimentov v Oddelení neurovied – od behaviorálnych testov laboratórnych zvierat až po fotenie preparátov mozgu na fluorescenčnom mikroskope.

V Košiciach nás zastupoval stánok s názvom Cesta k pochopeniu nervového systému. Naši neurobiológovia v ňom ponúkli návštevníkom možnosť detailne preskúmať modely ľudského mozgu a miechy, vyskúšať biofeedback či otestovať svoj čuch.

„Tradične je našou najväčšou atrakciou to, že ľudia, hlavne deti dokážu vlastnými myšlienkami a schopnosťou sústrediť sa nechať vybuchnúť sud na obrazovke monitora. Okrem toho mnohí oceňujú čuchový test, pretože po prekonaní covidu s tým majú ľudia problém a nie sú si svojím čuchom istí,“ hovorí RNDr. Alexandra Kisucká, PhD. z Neurobiologického ústavu BMC SAV.

 

Text: E. Rybárová, BMC SAV; M. Tináková

Foto: E. Rybárová, BMC SAV; A. Kisucká, BMC SAV; K. Gáliková