Manželia Ukropcovci sú u nás pojmami v oblasti energetického metabolizmu, výskumu pohybu a obezity. O kvalite ich vedeckej práce svedčia početné kvalitné vedecké publikácie, množstvo vedeckých projektov, domácich a hlavne medzinárodných, a viacero ocenení doma i v zahraničí. Sú nielen zanietenými vedcami, ale aj organizátormi vedy, v Biomedicínskom centre SAV založili Centrum pohybovej aktivity, kde pod dohľadom cvičia zdraví cvičenci aj cvičenci s problémami. Sú členmi viacerých medzinárodných vedeckých spoločností, organizujú mnohé medzinárodné stretnutia a konferencie.
O prednáške Pohyb – elixír zdravia: o účinkoch pravidelného pohybu na naše svaly, tuk a mozog
Vyššiu ako normálnu telesnú hmotnosť má vyše 60 % a obezitou trpí asi štvrtina dospelej populácie. Výskyt nadváhy a obezity sa zvyšuje aj v populácii detí a adolescentov. Existujú dôkazy, že obezita sa spája so zvýšeným rizikom mnohých chronických ochorení – údajne je ich až 236.
Obezitu možno definovať ako nadmernú akumuláciu tuku (lipidov) v organizme. Pokiaľ sa tuk hromadí najmä v bunkách nášho tukového tkaniva, teda máme dostatočne veľkú kapacitu efektívne ukladať a využívať tuk ako zdroj energie, tak sme pred mnohými chronickými chorobami v relatívnom bezpečí. Ako si však udržať metabolické zdravie v obezogénnom prostredí modernej spoločnosti a ako ovplyvniť procesy, ktoré sa spájajú s rizikom závažných chronických ochorení?
„Dlhodobým cieľom našej práce je študovať mechanizmy, ktoré sa spájajú so znížením citlivosti nášho tela na inzulín, so zmenami metabolickej flexibility, kognitívnych schopnosti či kardio-metabolickej zdatnosti. Súčasne chceme vedieť, ako dokáže pravidelné intenzívne cvičenie zmeniť trajektóriu metabolických ochorení,“ vysvetľujú manželia Ukropcovci.
Obezita patrí k symbolom našej doby. Vieme, že sa spája s nerovnováhou medzi príjmom potravy a výdajom energie, a do značnej miery je podmienená technickým pokrokom a digitalizáciou modernej spoločnosti. Na prednáške budú Barbara Ukropcová a Jozef Ukropec prezentovať, ako sa usilujú využívať moderné technológie v prospech nášho metabolického zdravia.
Výsledky ich práce a tiež práce iných autorov jasne ukazujú, že zmena životného štýlu spojená s pravidelným cvičením a úpravou stravovacích návykov pozitívne ovplyvňuje metabolizmus a znižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu, onkologických, kardiovaskulárnych či neurodegeneratívnych ochorení, ktoré súvisia s nízkou telesnou zdatnosťou a nedostatočnou pružnosťou metabolizmu (metabolickou neflexibilitou).
http://www.vedeckakaviaren.sk
Text: J. Gálik, Neurobiologický ústav BMC SAV, v. v. i.