Medzinárodný vedecký poradný zbor hodnotil vedecké tímy BMC SAV

Visit of the International Advisory Board to the BMC SAS, visit to the laboratories. From right Dr. Viktória Čabanová, Dr. Ivana Nemčovičová, ISAB member prof. Christian Drosten and Dr. Boris Klempa.

Visit of the International Advisory Board to the BMC SAS, visit to the laboratories. From right Dr. Viktória Čabanová, Dr. Ivana Nemčovičová, ISAB member prof. Christian Drosten and Dr. Boris Klempa.

Biomedicínske centrum SAV, v. v. i. (BMC SAV) v dňoch 12. až 13. novembra 2024 prijalo na svojej pôde ôsmich zahraničných expertov, členov Medzinárodného vedeckého poradného zboru (International Scientific Advisory Board, ISAB). Úlohou týchto renomovaných vedcov pôsobiacich v oblastiach výskumu, ktorým sa venujú výskumné tímy BMC SAV, je zhodnotiť výskum a spoločenské aktivity BMC SAV a poskytnúť odporúčania na rozvoj pre výskumné tímy a BMC SAV ako celok.

Generálna riaditeľka profesorka Silvia Pastoreková vníma hodnotenie ako unikátnu príležitosť získať externý pohľad na vedecké aj spoločenské aktivity BMC SAV.

„Pomôže nám to aktualizovať stratégiu na nasledujúce obdobie a efektívnejšie zúročiť náš odborný aj ľudský potenciál na získavanie a praktické uplatnenie nových poznatkov v oblasti výskumu ľudských ochorení. Osobné stretnutia s členmi ISAB boli pre nás výnimočnou udalosťou a veľmi si vážime, že nám venovali svoju expertízu, skúsenosti a čas,“ hovorí profesorka Pastoreková.

Na začiatku septembra všetci členovia ISAB dostali k dispozícii podkladové materiály, ktoré pripravili vedúci vedeckých tímov. Ich súčasťou bol opis vedeckého zamerania a personálnej štruktúry, výber najvýznamnejších výsledkov a projektov za obdobie rokov 2019 až 2024, ďalšie významné aktivity so spoločenským dosahom a vízia na nasledujúce obdobie.

Prvý deň podujatia bol venovaný minikonferencii s účasťou akademickej obce, na ktorej si členovia ISAB vypočuli stručné prezentácie riaditeľov ústavov BMC SAV a štruktúrované prezentácie vedúcich 25 vedeckých tímov zaradených podľa tematických okruhov do štyroch panelov: Onkológia – Nanobiológia, Endokrinológia – Metabolizmus – Genetika – Fyziológia, Neurovedy a Virológia – Mikrobiológia – Imunológia.

Po prezentáciách členovia panelov nazreli do niektorých laboratórií, kde sa oboznámili s pracovným prostredím a prístrojovou infraštruktúrou BMC SAV. Na večernom zasadnutí ISAB prediskutovali prvé dojmy z prezentácií a začali formulovať svoje pripomienky a odporúčania.

V druhý deň podujatia sa konali uzavreté diskusie členov ISAB pre jednotlivé tematické panely s vedúcimi vedeckých tímov a niektorými ich spolupracovníčkami / spolupracovníkmi. Po ukončení diskusií sa uskutočnilo krátke stretnutie s riaditeľmi ústavov BMC SAV.

Členovia ISAB vysoko ocenili odhodlanie BMC SAV podstúpiť proces hodnotenia vedeckých tímov, vyzdvihli úroveň jeho realizácie a výbornú organizáciu prezenčného podujatia, ktoré malo veľmi intenzívny a náročný program. S výsledkami hodnotenia a najmä s návrhmi na kvalitatívny rozvoj budú vedecké tímy oboznámené jednotlivo, pričom ISAB poskytne odporúčania aj pre BMC SAV ako celok, a vyjadrí sa aj k systémovým aspektom vedeckého výskumu.

Kultivácia kvalitného vedeckého výskumu v oblasti biomedicíny s významným dosahom na spoločnosť je trvalou prioritou BMC SAV. Jednou z ciest, ako túto prioritu napĺňať, je podpora silných stránok a rozvojových príležitostí, ktoré sa formujú nielen na úrovni celej organizácie, ale najmä na úrovni jednotlivých vedeckých tímov. Na rozpoznanie najperspektívnejších výskumných smerov nestačí pohľad na inštitúciu ako celok a v plnej miere ich neodhalí ani analýza scientometrických údajov a projektovej štruktúry. Je potrebné získať detailnejší obraz.

Súčasné globálne iniciatívy v oblasti hodnotenia výskumu DORA (San Francisco Declaration on Research Assessment) a CoARA (The Coalition for Advancing Research Assessment) sa vyslovujú za hodnotenie založené primárne na kvalitatívnom posúdení spôsobom peer review, ktoré je podporené zodpovedným použitím kvantitatívnych indikátorov. Rovnaké stanovisko má konzorcium Alliance4Life, ktoré združuje popredné vedecké a univerzitné pracoviská krajín strednej a východnej Európy.

BMC SAV ako zakladajúci člen Alliance4Life a signatár CoARA sa stotožňuje s týmto stanoviskom a hodnotenie vedeckých tímov zahraničnými expertmi vníma ako najlepší spôsob získania nezávislého názoru na ich vedecké pôsobenie a výsledky.

 

Text: prof. RNDr. Silvia Pastoreková, DrSc., BMC SAV, v. v. i.; E. Rybárová, BMC SAV, v. v. i.

Foto: E. Rybárová, BMC SAV, v. v. i.