V dňoch 18. a 19. februára 2025 sa medzinárodná komunita Alliance4Life (A4L), ktorej cieľom je zvyšovať konkurencieschopnosť a inovatívnosť výskumu v oblasti zdravia v našom regióne a ktorej členom je aj Biomedicínske centrum SAV, v. v. i., zišla v slovinskej Ľubľane. Inšpiratívne dvojdňové stretnutie určilo smerovanie ďalšej fázy projektu A4L_BRIDGE. Na podujatí, ktoré v Centre ROG hostila Univerzita v Ľubľane, sa stretli odborníci, výskumníci a vedúci predstavitelia inštitúcií v oblasti živých vied zo strednej a východnej Európy, aby posilnili spoluprácu, zhodnotili pokrok v projekte a načrtli budúcnosť excelentného výskumu.
Úvodný prejav predniesla Ester Jarour, ktorá od januára 2024 vedie Alliance4Life a zabezpečuje, aby aliancia, ktorá združuje 12 inštitúcií z 11 krajín, naďalej rástla, posilňovala spoluprácu medzi svojimi členmi a podporovala inštitucionálne zmeny v regióne strednej a východnej Európy.
Na stretnutí sme diskutovali o tom, ako posilniť kultúru výskumu, mentorstvo, spoluprácu a využívanie technológií a údajov na podporu inštitucionálnej excelentnosti v celom regióne.
Kultúra výskumu
Jedna z kľúčových diskusií stretnutia sa sústredila na výskumnú kultúru a na to, ako môžu inštitúcie vytvoriť prostredie, ktoré podporuje excelentnosť, transparentnosť a spoluprácu. Tón tejto diskusie udávali Nikola Kostlánová a Eliška Handlířová z CEITEC Masarykovej univerzity.
V skratke povedané, kľúčové sú podporná a štruktúrovaná kultúra hodnotenia, efektívne riadenie ľudských zdrojov a udržateľné výskumné postupy.
Medzinárodný vedecký poradný zbor (ISAB) pomáha inštitúciám hodnotiť ich výskumnú výkonnosť prostredníctvom externého hodnotenia. Niektoré organizácie v rámci aliancie už tento proces využili.
Diskusia sa zamerala aj na osvedčené postupy v oblasti prijímania zamestnancov, vedenia, rozmanitosti a udržania talentov, pričom sa zdôraznilo, že proces udeľovania cien v oblasti ľudských zdrojov sa stal rozhodujúcim rámcom na zlepšenie pracovných podmienok vo výskumných inštitúciách.
Ďalšou dôležitou témou bola udržateľnosť. Každá výskumná inštitúcia dnes musí zvážiť, ako minimalizovať svoju environmentálnu stopu, a stratégie Green Lab zohrávajú kľúčovú úlohu pri dosahovaní tohto cieľa. Pracovníci zodpovední za udržateľnosť zabezpečujú, aby výskumné inštitúcie zaviedli postupy šetrné k životnému prostrediu, zefektívnili fungovanie laboratórií, znížili množstvo odpadu a podporovali zodpovedné hospodárenie so zdrojmi.
Nová webová platforma a mentoring
Vynovená webová platforma vyvinutá pod vedením CEITEC Masarykovej univerzity slúži ako centrálne komunikačné centrum pre partnerov projektu a zabezpečuje bezproblémovú koordináciu medzi inštitúciami. Poskytuje štruktúrovaný priestor, kde môžu výskumní pracovníci, administrátori a vedúci predstavitelia inštitúcií zostať informovaní o prebiehajúcich aktivitách, získať prístup ku kľúčovým dokumentom a efektívnejšie spolupracovať. Okrem internej komunikácie je webová stránka aj mostom, ktorý spája Alliance4Life s vonkajším svetom.
Okrem toho Filip Sedlic z Lekárskej fakulty Univerzity v Záhrebe predstavil štruktúrovaný model mentorstva, ktorého cieľom je zabezpečiť, aby starší výskumní pracovníci podporovali a usmerňovali doktorandov a mladších vedeckých pracovníkov pri budovaní ich akademickej kariéry.
Mentorstvo však nie je len o vedení – ide o vytváranie kultúry zdieľania poznatkov, profesionálneho rozvoja a akademickej integrity. Nový model mentorstva podporí vzťahy, ktoré presahujú rámec jednotlivých projektov, a vybuduje silnejšiu a odolnejšiu výskumnú pracovnú silu v rámci celej Aliancie.
Spoločný výskum
Sergej Pirkmajer z Univerzity v Ľubľane predstavil posilnenie vedeckej spolupráce prostredníctvom zriadenia Virtuálneho výskumného centra (VRC) – priestoru, kde môžu inštitúcie zosúladiť svoje výskumné úsilie, zdieľať odborné znalosti a spolupracovať na dosiahnutí spoločných vedeckých cieľov.
VRC má fungovať ako interaktívne centrum, ktoré odstraňuje duplicity, podporuje spoluprácu a zabezpečuje zdieľanie zdrojov. Okrem internej koordinácie rozšíri VRC svoj dosah na vonkajších účastníkov, zmapuje združenia pacientov, výskumné siete a priemyselných spolupracovníkov, aby sa zabezpečilo, že vedecké objavy budú reagovať na potreby reálneho sveta.
VRC bolo oficiálne založené počas minikonferencie Alliance4Life, ktorá sa konala 17. – 18. februára 2025 v Ľubľane. Na tomto podujatí sa stretli poprední vedci zo strednej a východnej Európy.
Biomedicínske centrum SAV, v. v. i. (BMC SAV) reprezentovali Lívia Petrisková z Laboratória bunkového a molekulárneho metabolizmu a Karolína Kucharová z Neurobiologického ústavu.
Lívia Petrisková hovorila o multiomickej analýze, ktorú použili na identifikáciu nových látok s potenciálom aktivovať tukové tkanivo. Karolína Kucharová predstavila terapie, ktoré používajú po traumatickom poškodení miechy, vrátane sľubných nedávnych výsledkov s využitím antioxidantu karnozínu.
Dáta pre budúci výskum
Moderné vedecké inštitúcie sú pri smerovaní výskumu a inovácií závislé od dát. Prístup k dátam v strednej a východnej Európe však zostáva roztrieštený a nekonzistentný, čo obmedzuje schopnosť inštitúcií plne využívať klinický výskum a technologický pokrok.
Michal Janota z ICRC vedie pracovnú skupinu, ktorej cieľom je riešiť túto výzvu cielene zavedením mapy dostupnosti údajov – komplexného nástroja na posúdenie toho, ako inštitúcie pristupujú ku klinickým údajom, ako ich spravujú a zdieľajú. Identifikovaním chýbajúcich údajov, ako aj právnych a technických prekážok, ktoré brzdia výskum, sa táto iniciatíva snaží pripraviť pôdu pre zdravotnícky výskum so zapojením umelej inteligencie a pripraviť inštitúcie na výzvy programu Horizon Europe HEALTH.
Okrem mapovania dostupnosti je cieľom tohto pracovného balíka aj podpora kultúry zodpovedného zdieľania údajov a dodržiavania etických pravidiel.
Transfer technológií a výhľad do budúcnosti
Ďalšiu tému predstavila Kinga Zel z Lekárskej univerzity v Lodži, konkrétne možnosti transferu technológií, ktoré zabezpečujú, aby sa výsledky výskumu dostali k priemyselným partnerom, biotechnologickým spoločnostiam a začínajúcim podnikom, kde môžu mať reálne využitie.
Iniciatíva zahŕňa mapovanie interných odborných znalostí, školenie výskumníkov v oblasti transferu technológií a identifikáciu cenných výskumných aktív, ktoré by sa dali využiť na spoluprácu.
Stretnutie komunity Alliance4Life 2025 potvrdilo kolektívnu silu aliancie a odhodlanie jej členov presadzovať inštitucionálne zmeny, podporovať spoluprácu a vytvárať nové vedecké príležitosti.
Členovia vedenia dospeli k záveru, že projekt sa realizuje v súlade s projektovým plánom a zostáva plne v súlade s požiadavkami poskytovateľa finančných prostriedkov.
Text: Jarour, Alliance4Life; E. Rybárová, BMC SAV
Foto: Katja Kodba, Alliance4Life; archív L. Petriskovej, BMC SAV
-
-
Lívia Petrisková (vpravo) a Karolína Kuchárová zastupovali BMC SAV na minikonferencii v Ľubľane.
-
-
Karolína Kuchárová z BMC SAV na minikonferencii v Ľubľane.
-
-
Cieľom stretnutia Alliance4Life bolo posilniť spoluprácu, zhodnotiť pokrok v projektoch a načrtnúť budúcnosť excelentného výskumu v strednej a východnej Európe.