Nechcú sedieť za pecou. Parkinsonici, čo cvičia v BMC SAV, zorganizovali turnaj

Účastníci pingpongového Vianočného turnaja SAV 2024.

Účastníci pingpongového Vianočného turnaja SAV 2024.

Má osemdesiat rokov, pravidelne cvičí, dvakrát do týždňa hráva ping-pong a s raketou zahanbí nejednu mladú športovkyňu. To je len jedna z účastníčok Vianočného turnaja SAV 2024, kde sa už po druhýkrát stretli pacienti a pacientky s Parkinsonou chorobou, čo dlhodobo cvičia v Centre pohybovej aktivity Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i. (BMC SAV), ich rodiny, priatelia aj výskumníci a výskumníčky, čo s nimi pracujú.

Dravé súboje za ping-pongovým stolom, ale aj priateľská atmosféra pri bohatom pohostení či na mieru vyrobené trofeje boli zásluhou pacientov cvičiciach v Centre pohybovej aktivity BMC SAV, ktorí turnaj sami zorganizovali.

Chcú sa hýbať, nechcú byť doma za pecou. Toto nás všetkých drží fyzicky aj duševne nad vodou, hovorí jeden z dvojice organizátorov turnaja Juraj Majtán.

Spolu s otcom nápadu Jánom Chlebom prvýkrát zorganizovali ping-pongový turnaj ParkinSAV Cup na jar minulého roku. Inšpirovali ich priateľské ping-pongové súboje počas osláv 70. výročia SAV, do ktorých sa neplánovane zapojili viacerí cvičiaci a podľa slov Jána Chleba sa pri nich “spomalení drevení parkinsonici menili na pumy či gazely a dávali neľútostné smeče”.

Sociálny kontakt aj cvičenie pomáhajú

80-ročná účastníčka Mária (meno je na jej žiadosť z dôvodu stigmy ochorenia zmenené) sa dozvedela o cvičení v BMC od svojho farára.

Už je to sedem rokov, čo tu cvičím, naozaj veľmi poctivo. Máme dobrý kolektív, hoci ráno treba vstávať, nemáme problém a prídeme. Táto forma socializácie nám pomáha, dni prežívame optimisticky, aj keď máme problémy. BMC nám vychádza v ústrety, môžeme cvičiť, stretávať sa, aj hrať ping-pong, opisuje Mária.

Športu sa venuje aj mimo BMC, okrem ping-pongu v sezóne chodieva každý deň plávať na jazero. 72-ročný účastník turnaja Ján tiež aktívne športuje, okrem ping-pongu aj bežkuje, bicykluje, korčuľuje na kolieskových korčuliach či chodí na vysokohorské túry v Tatrách a v Alpách. Je to adrenalínový šport, lebo parkinsonici strácajú rovnováhu. Už párkrát som s tým mal problém,“ hovorí.

Na cvičení v BMC SAV oceňuje skvelú atmosféru. Chodili sme predtým do skupiny vážnejšie postihnutých parkinsonikov, ale táto skupina je oveľa živšia. Veľmi nám pomáha sociálny kontakt a športom si tiež pomáhame. Vznikajú tu priateľstvá. Teraz napríklad plánujeme lyžiarsky zájazd, opisuje Ján.

Pacienti s Parkinsonovou chorobou cvičia v Centre pohybovej aktivity BMC SAV v rámci projektu Nové stratégie ako zlepšiť fyzickú zdatnosť, klinické symptómy a kvalitu života pacientov vo včasných štádiách Parkinsonovej choroby: Pravidelné cvičenie a karnozín. Ten nadväzuje na pilotnú klinickú štúdiu zameranú na účinky pravidelného aeróbne-silového cvičenia u pacientov vo včasnom až mierne pokročilom štádiu Parkinsonovej choroby z rokov 2014 a 2015. Štúdie s cvičením realizujú vedci z BMC SAV v spolupráci s neurológmi z 2. Neurologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Po ukončení štvormesačnej intervencie môžu pokračovať v cvičení v Centre pohybovej aktivity BMC SAV, kde niektorí pravidelne trénujú už niekoľko rokov. Majú odborné vedenie aj možnosť konzultovať fyzioterapeuta či výživového špecialistu.

Modelové centrum

Cvičenie jednoznačne pomáha. Za tie roky sa pacienti zlepšili metabolicky, kognitívne aj motoricky. Dôležitý je pohyb aj stretávanie sa, jedno bez druhého by nefungovalo. Sila komunity je pre človeka veľmi dôležitá. Majú nádej a to je obrovská hodnota, ktorá im umožňuje vytrvať, hovorí profesorka Barbara Ukropcová, ktorá Centrum pohybovej aktivity založila a projekt zastrešuje.

Vysvetľuje, že naše telo pri cvičení produkuje „hormóny cvičenia“ – exerkíny, ktoré fungujú ako naše vnútorné lieky, a treba ich tak ako iné lieky užívať pravidelne. Pre pacientov s Parkinsonovou chorobou, diabetom 2. typu či inými chronickými ochoreniami by mali existovať v rámci zdravotnej starostlivosti centrá, kde by mohli cvičiť pod odborným vedením, s cieľom zvýšenia fyzickej zdatnosti a svalovej sily, ktoré sa spravidla spájajú so zlepšením celkového klinického stavu. My sa snažíme o vybudovanie modelového centra, vysvetľuje profesorka Ukropcová.

Centrum pohybovej aktivity BMC SAV vzniklo v lete 2017 a odvtedy jeho služby každoročne využíva vyše 200 pacientov a seniorov. Realizujú sa v ňom krátko- a dlhodobé tréningové programy a štúdie pre seniorov, pacientov s Parkinsonovou chorobou či pacientov s obezitou a vyliečených onkologických pacientov.

Výskumníčky a výskumníci sledujú účinky cvičenia na mozog, pamäť, metabolizmus, zdatnosť a rôzne chronické ochorenia. Na úrovni buniek, tkanív a molekúl skúmajú aj mechanizmy, ktoré sprostredkujú pozitívne účinky cvičenia na organizmus.

 

Text: E. Rybárová, BMC SAV, v. v. i.

Foto: E. Rybárová, BMC SAV, v. v. i.; N. Konrádyová