Novembrová vedecká prednáška v Lučenci bude o elektrine v ľudskom tele

Pozvánka na podujatie.

Pozvánka na podujatie.

V utorok 26. novembra 2024 o 17.00 hod. sa v Radnici Mestského múzea Lučenec uskutoční ďalšie stretnutie s vedou. V rámci série popularizačných prednášok Vivat Scientia! Nech žije veda! sa publiku predstaví riaditeľ Neurobiologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i., doktor Ján Gálik.

Človek zvyčajne uvažuje o elektrine a živote ako o dvoch samostatných, spolu nesúvisiacich fenoménoch. Našu interakciu s elektrinou si predstavujeme nanajvýš ako zásah bleskom alebo elektrickým prúdom, čo vyvoláva negatívne pocity. A pritom je elektrina, rovnako ako voda alebo slnečné svetlo, nevyhnutnou súčasťou všetkých živých vecí.

Bez elektrickej energie by sa v našom tele nepohol jediný sval, nevznikla by jediná myšlienka, nedokázali by sme nič cítiť, ani vnímať. Povieme si o tom, ako a na čo bunky využívajú elektrinu, ako je elektrina v ľudskom tele dôležitá, a možno trochu aj o tom, ako to vieme využiť pri náhradách stratených funkcií organizmu po chorobe či úraze.

Doktor Ján Gálik je odborníkom na výskum poškodenia nervového systému spôsobeného zranením alebo nedostatkom kyslíka. Skúma, ako funguje nervový systém pri poškodení. Využíva na to špeciálne elektrofyziologické metódy, a to na živých aj laboratórnych modeloch.

Medzi jeho najvýznamnejšie výsledky patrí spoluúčasť na výskume lokálneho chladenia miechy – techniky, ktorá chráni miechu pred poškodením počas náročných operácií. Pomocou upraveného katétra, ktorý tkanivo selektívne ochladzuje, sa podarilo predísť poškodeniu miechy u mnohých pacientov.

Dr. Gálik sa tiež podieľal na výskume ochorenia ALS – amyotrofnej laterálnej sklerózy, kde bol súčasťou tímu, ktorý skúmal mechanizmy tejto ochorenej nervovej sústavy na zvieracích modeloch. Aktuálne pracuje na metóde, ktorá by pomocou slabého elektrického poľa mohla podporiť regeneráciu nervov, čo by mohlo byť súčasťou budúcej terapie pre pacientov s poranenou miechou.

 

Vstup je voľný. Srdečne pozývame!

Podujatie na Facebooku

 

Text a foto: Katarína Gáliková

Grafika: Dávid Koronczi

Plagát k podujatiu