Ocenili sme naše mladé vedecké talenty

Ocenení zľava Dr. Jan Roška, Dr. Viera Horváthová Kajabová a Dr. Adam Achs.

Ocenení zľava Dr. Jan Roška, Dr. Viera Horváthová Kajabová a Dr. Adam Achs.

V treťom ročníku súťaže Talent BMC SAV udelila externá porota ceny mladým výskumníkom a výskumníčkam Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i. (BMC SAV) z rôznych oblastí: Dr. Adamovi Achsovi z oblasti virológie ako aj Dr. Viere Horváthovej Kajabovej a Dr. Janovi Roškovi z oblasti onkologického výskumu. 

Oceňovanie spojené s odbornými prezentáciami ocenených pred akademickou obcou sa uskutočnilo 10. decembra 2024 v Prednáškovej sále Dionýza Blaškoviča Virologického ústavu BMC SAV v prítomnosti členov poroty a ďalších hostí. Porotu tvorili tradične externí členovia Vedeckej rady BMC SAV a jej predsedom bol zástupca hlavného sponzora súťaže, generálny riaditeľ spoločnosti MultiplexDX Pavol Čekan. 

“Zmyslom tejto súťaže je podporiť našich mladých vedeckých pracovníkov a ukázať, že nám záleží na ich kariére. Oni sú budúcnosťou našej inštitúcie. Srdečne gratulujem všetkým oceneným,” hovorí Dr. Boris Klempa, ktorý súťaž v BMC SAV zastrešuje.  

Ocenení okrem finančnej odmeny 2000 eur dostali aj grafiku s názvom Nepretržitý experiment od akademického maliara Dušana Polakoviča a vecné ceny od spoločnosti MultiplexDX. 

Dr. Adam Achs vo svojej prednáške priblížil potenciálnu hrozbu aj nádej pre budúcnosť v podobe rastlinných vírusov a v rámci nej aj koncept “jedlých vakcín” či pripravovaný bilaterálny projekt s maďarskými partnermi o analýze virómu inváznych a teplomilných rastlín.

Dr. Viera Horváthová Kajabová predstavila potenciál metódy DNA metylácie pri najčastejšom vnútroočnom nádore u dospelých, ako aj možnosti využitia tekutej biopsie pre lepšie cielenie liečby. 

Dr. Jan Roška priblížil výsledky svojho výskumu v oblasti chemorezistencie pri urogenitálnych nádoroch, ktoré by mohli mať v budúcnosti potenciál zvýšiť efektivitu liečby. 

Ocenenie Talent BMC SAV je určené pre mladých pracovníkov a pracovníčky do siedmich rokov po obhajobe PhD., ktorí/ktoré preukázali talent pre vedeckú prácu, inovatívnosť, schopnosť získať granty, budovať spoluprácu, komunikovať výsledky práce verejnosti, podieľať sa na pedagogickej činnosti alebo vedeckej výchove, a ktorí/ktoré sa aktívne zúčastňovali diania v BMC SAV a jeho reprezentácii navonok.

 

Profily ocenených

Mgr. Adam Achs, PhD. 

Vo výskume sa venuje rastlinným vírusom, ako aj potenciálu ich využitia v biotechnológii. Už ako sa doktorand aktívne podieľal na riešení viacerých projektov. Je autorom deviatich publikácií, z ktorých dve sú prvoautorské a jedna v zdieľanom prvoautorstve. Sedem z týchto prác bolo citovaných, a to celkovo 14-krát. Práce boli publikované v impaktovaných, prevažne zahraničných vedeckých časopisoch s väčšinovým zastúpením kvartilov Q1 a Q2. Tematická rôznorodosť publikácií svedčí o širokej angažovanosti v rôznych oblastiach základného výskumu. Svoju prácu prezentoval na desiatich konferenciách vrátane celosvetovej fytopatologickej konferencie vo Wageningene, Holandsko. Bol úspešným riešiteľom projektu v schéme Doktogrant v roku 2023. PodieľaI sa aj na organizácii popularizačných aktivít (Dni SAV, My sme SAV) a aktívne sa venoval pedagogickej činnosti.

Mgr. Jan Roška, PhD. 

Zaoberá sa štúdiom mechanizmov vzniku chemorezistencie v urogenitálnych malignitách. V roku 2020 dostal štipendium SAIA, n. o. na študijný pobyt na Aston Medical School, Birmingham v Spojenom kráľovstve na projekt zaoberajúci sa vývinom nástroja na báze nanočastice na dizrupciu opravy klinicky významných poškodení DNA. V roku 2023 dostal podporný fond Štefana Schwarza na vytváranie postdoktorandských miest v SAV. Za posledných päť rokov publikoval desať článkov a bol spoluriešitel’om 11 projektov. Zúčastnil sa viacerých konferencíí, ako aj popularizačných podujatí (Vedecké dielne Onkológia, Deň otvorených dverí BMC a Víkend so SAV). Venuje sa tiež práci so študentmi a pomáha pri zaúčaní nových členov tímu do laboratórnych metodík. V roku 2024 dostal grant VEGA. 

RNDr. Viera Horváthová Kajabová, PhD.

Venuje sa výskumu epigenetických mechanizmov, najmä metylácii DNA, v procese karcinogenézy. Je prvou autorkou troch z celkového počtu 17 publikovaných vedeckých prác. Zúčastňuje sa na viacerých projektoch APVV, VEGA či TRANSCAN 3, ktoré sú zamerané na tekutú biopsiu a nové prístupy v liečbe melanómu uvey a karcinómu pankreasu. Aktívne sa zúčastňuje konferencií, popularizácie vedy, pedagogických aktivít, pôsobí ako recenzentka vo viacerých časopisoch. Počas epidémie sa podieľala na testovaní vzoriek na SARS-CoV-2. Zúčastňuje sa na manažmente projektov či koordinácii verejného obstarávania. V máji 2024 spoluorganizovala medzinárodnú konferenciu projektu COST Action IMMUNO-model CA21135.

 

Text a foto: E. Rybárová, BMC SAV, v. v. i.