Skončil sa piaty ročník Letnej školy mladých vedcov

Skupinová fotografia účastníkov letnej školy na oddelení neurovied BMC SAV.

Účastníci Letnej školy mladých vedcov na Oddelení neurovied Ústavu experimentálnej endokrinológie Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i. s vedcami, ktorí s nimi týždeň pracovali. Zľava doc. RNDr. Ján Bakoš, PhD., Mgr. Denisa Mihalj, Terezka, Leo, Sofia, Mgr. Tomáš Havránek, PhD. a Mgr. Lila Dziewiczová.

Predstavením projektov žiakov, mladých vedeckých talentov, sa skončil v piatok 19. júna 2024 piaty ročník Letnej školy mladých vedcov (LŠMV). Tento rok sa na nej zúčastnilo opäť viac účastníkov a k bratislavským ústavom, ktoré sa do projektu zapojili, pribudol aj jeden košický. Na piatkovom slávnostnom ukončení si mladí nadšenci vedy prevzali diplomy a takmer do jedného odchádzali s pozdravom: „Tak na budúci rok.“

Letnú školu mladých vedcov, ktorej hlavným cieľom je najmä zábavnou formou rozšíriť znalosti žiakov a žiačok a odovzdať im praktické zručnosti z oblasti biológie, fyziky a chémie, organizuje združenie All4science. 

Mladí nadšenci vedy od 12 do 18 rokov sa hneď prvý deň podľa svojich preferencií rozdelia do menších skupín, v ktorých pod vedením

Listovanie v atlase mozgu na Letnej škole mladých vedcov na oddelení neurovied.

Listovanie v atlase mozgu na Letnej škole mladých vedcov na oddelení neurovied.

skúsených vedcov pracujú celý deň v laboratóriách na výskumoch, overujú si teórie, dokazujú poznatky. A všetko, čomu sa venovali, potom prezentujú ostatným „kolegom“, rodičom, vedcom počas posledného dňa. 

Chvála na „savkárskych“ vedcov či celú SAV nemá konca kraja. „Napíšte, že sú tu úžasní a veselí ľudia, perfektní vedci,“ hovorí Erin, ktorá sa na LŠMV zúčastnila už vlani a ktorá je podľa organizátorov už teraz chodiacou encyklopédiou. Tento rok sa venovala projektu Krajina ako geosystém. 

S týmto názorom však nebola sama. Pri každom projekte na štrnástich ústavoch SAV vrátane Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i. mladé vedecké talenty nadšene vysvetľovali javy a pozorovania, ku ktorým pod vedením nemenej nadšených vedcov počas piatich „vedeckých“ dní prišli. 

Rezy mozgu

Mnohí sa o vedu zaujímajú od malička. Dvanásťročná Terezka, účastníčka letnej školy na Oddelení neurovied Ústavu experimentálnej endokrinoloógie Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i., areál SAV pozná aj ako rozhodkyňa streleckých súťaží, no vo svojej budúcnosti má jasno. Chcela by byť neurochirurgičkou:  “Chcela by som sa podieľať na liečbe Alzheimerovej choroby a sklerózy multiplex. Všetko tu bolo zaujímavé, myslím, že mi to veľa do života dá,” hovorí o letnej škole Terezka. 

Účasníci letnej školy na oddelení neurovied pri kryostate.

Účastníci letnej školy na oddelení neurovied si vyskúšali robiť rezy mozgu potkana.

O dva roky staršieho účastníka Lea k biomedicíne pritiahli podcasty v angličtine o neurobiológii a molekulárnej biológii. Najzaujímavejšie preňho bolo vidieť, ako vyzerá potkaní mozog zvnútra a odniesol si aj túžbu zdokonaliť sa v laboratórnych zručnostiach. 

“Keď sme naťahovali rezy mozgu, tak sme museli byť strašne opatrní, a mne sa pritom dotrhali. Byť viac opatrný a viac zručný, to by bola asi najdôležitejšia vec, ktorú by som chcel,” hovorí Leo.

Šestnásťročná účastníčka Sofia prišla na letnú školu rovno z tábora zameraného na chémiu. “Baví ma, že je veda taká rozsiahla oblasť, že je v nej veľa smerov, ktorým sa dá venovať,” vysvetľuje, prečo prázdniny trávi v laboratóriu. Ak by mala možnosť vedou niečo vyriešiť, zamerala by sa na neurodegeneratívne ochorenia.

Na oddelení neurovied BMC SAV si vyskúšali spracovávanie mozgového tkaniva, jeho rezy farbili, pripravovali bunkové neuronálne kultúry, obohacovali ich oxytocínom a inými látkami a následne všetko pozorovali pod fluorescenčným mikroskopom.

“Je to také obohatenie letných prázdnin, ale je to aj spôsob, ako deti prídu do styku s vedou. Je úplne iné dostať sa do labáku, dostať do ruky pipety, vidieť ako vyzerajú tie prístroje, ako veda funguje od začiatku od stanovenia nejakej hypotézy ku konečným výsledkom,” hovorí Mgr. Denisa Mihalj z oddelenia neurovied BMC SAV. 

Podľa jej kolegyne Mgr. Lila Dziewiczovej mali účastníci vždy veľmi trefné postrehy. “Bolo veľmi fajn vidieť, že tomu rozumejú a chcú tomu rozumieť,” dodáva.

Jadrová elektráreň aj superpočítač

Letná škola však nie je len o laboratóriu. 

„Navštívili sme elektráreň v Mochovciach, čo bola suverénne najpopulárnejšia aktivita mimo SAV, hrad Devín, kde sme si vypočuli prednášku o Slovanoch, študenti absolvovali prezentáciu superpočítača vo Výpočtovom stredisku SAV, ale aj prezentáciu o šelmách na Slovensku vďaka WWF (Svetový fond na ochranu prírody), nechýbala pravidelná opekačka,“ vymenúva aktivity LŠMV „duša“ projektu Alena Opálková Šišková z Ústavu polymérov SAV, v. v. i..

Záverečná prezentácia projektov účastníkov letnej školy a odovzdávanie diplomov.

Záverečná prezentácia projektov účastníkov letnej školy a odovzdávanie diplomov.

Aj vedci si pochvaľovali spoluprácu svojich možno budúcich kolegov. „Robíme to veľmi radi, máme pocit, že deti sú z roka na rok rozhľadenejšie a hlavne vidíme, že ich veda baví a možno o pár rokov budeme s niektorými kolegami,“ hovorí Renáta Nováková z Ústavu molekulárnej biológie SAV. 

„Tento rok boli deti fantastické, a čo treba zdôrazniť, veľmi disciplinované,“ dopĺňa s úsmevom A. Opálková Šišková.  

„Z roka na rok máme stále väčší záujem o letnú školu a je problém vybrať tých najlepších. Tento rok sme vyberali zo 70 záujemcov,“ popisuje Silvia Múčková z Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV, v. v. i., a členka organizačného tímu LŠMV. 

Čo však organizátorov trápi, je každoročné zháňanie finančných prostriedkov – a aj ľudí napríklad na dozor počas noci. Preto sú vďační za každoročnú podporu Nadácii poisťovne Kooperativa a v neposlednom rade aj Predsedníctvu SAV.

Dúfajme, že to „tak na budúci rok“ sa mnohým splní. Tešia sa deti a tešia sa aj vedci.

 

 

Text: A. Nozdrovická; E. Rybárová, BMC SAV, v. v. i.

Foto: E. Rybárová, BMC SAV, v. v. i., M. Bystriansky