V Lučenci sa bude diskutovať o vírusoch

Pozvánka na prednášku Vivat Scientia s B. Klempom a V. Čabanovou.

V Šamoríne budú na podujatí Vivat Scientia diskutovať dvaja odborníci na virológiu z BMC SAV, v. v. i..

Pravidelné stretnutia s vedou v Lučenci s názvom Vivat Scientia! Nech žije veda! prinášajú v júni do metropoly juhu dvoch odborníkov z oblasti virológie.

V utorok 25. 6. 2024 o 17.00 hod. sa v Radnici Mestského múzea Lučenec predstavia: odborníčka na komáre a komármi prenášané patogény, rodáčka z Novohradu, RNDr. Viktória Čabanová, PhD. a špičková kapacita v oblasti vírusov, ktoré sú prenosné zo zvierat na človeka, RNDr. Boris Klempa, DrSc., obaja z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied, v. v. i.. Ide o posledné podujatie pred letnou pauzou.

Vedeli ste, že komár je považovaný za najnebezpečnejšieho živočícha sveta? Patogény, ktoré prenáša, totiž zapríčiňujú približne 750 000 ľudských úmrtí ročne. Predstavujú komáre riziko aj v našich končinách? A čo hrozí v prípade preniknutia nových inváznych druhov na Slovensko? To nám vo svojej prednáške s názvom Lietajúce a otravné, sú komáre aj u nás nebezpečné? povie Viktória Čabanová.

Zároveň žijeme v období, kedy globálne zmeny, ku ktorým dochádza v posledných desaťročiach, výrazne napomáhajú šíreniu vírusov. Takmer všetky významné epidémie tejto doby boli spôsobené tzv. zoonotickými vírusmi, teda pôvodne živočíšnymi vírusmi, ktoré sú schopné infikovať aj človeka. Boris Klempa vo svojej prednáške s názvom Sú vírusy hrozbou nášho storočia? predstaví viaceré takéto vírusy, ktoré spôsobili významné epidémie v minulosti, mohli by byť hrozbou aj dnes alebo sa vyskytujú aj priamo na Slovensku.

Srdečne Vás pozývame do Radnice na Vivat Scientia! Nech žije veda! Využite príležitosť dozvedieť sa najnovšie informácie zo sveta vírusov a pýtať sa tých najkompetentnejších odborníkov.

Udalosť na Facebooku

Vstup je voľný. Tešíme sa na Vás!

 

Spracovala: Katarína Gáliková

Zdroj foto: Linda Kisková Bohušová

Grafika: Dávid Koronczi