Medzinárodné projekty

Medzinárodné projekty

logo isidore

Program: HORIZON
Názov projektu: 
Integrované služby pre výskum prepuknutia infekčných chorôb
Akronym projektu: ISIDORe
Termín projektu: 1. 2. 2022 – 31. 7. 2025
Webová stránka projektu: LINKA

Konzorcium projektu ISIDORe, Výskúmnej a inovačnej akcie programu HORIZON podporenej v rámci výzvy – HORIZON-INFRA-2021-EMERGENCY-02 (Grantová dohoda č. 101046133), tvoria kapacity európskych ESFRI infraštruktúr a koordinovaných sietí, ktoré sa snaží vytvoriť najväčší a najrozmanitejší nástroj na výskum a poskytovanie služieb na štúdium infekčných chorôb v Európe, využívajúc pri tom odborné poznatky od štrukturálnej biológie až po klinické štúdie.

Tým, že jednotným spôsobom a za spoločným účelom poskytuje vedcom úplný prístup k jeho najmodernejším zariadeniam, prielomovým službám, pokročilým prístrojom a odborným znalostiam, urýchli vytváranie nových poznatkov a intervenčných nástrojov na zvýšenie európskej kapacity na kontrolu novo sa objavujúcich a epidemických infekčných chorôb, začínajúc s pandémiou COVID-19.

logo vaccelerate

Program: H2020
Názov projektu: 
VACCELERATE – Európska platforma na akceleráciu klinického skúšania vakcín proti novému koronavírusu
Akronym projektu: VACCELERATE
Termín projektu: 28. 1. 2021 – 27. 1. 2025
Webová stránka projektu: LINKA

Projekt VACCELERATE, Výskúmná a inovačná akcia programu H2020 podporená v rámci výzvy – H2020-IBA-SC1-CORONAVIRUS-2020-4 (Grantová dohoda č. 101037867), je klinická výskumná sieť na koordináciu a realizáciu skúšok vakcín proti COVID-19, ktorú tvoria akademické inštitúcie z celej Európy. Cieľom projektu je spojiť všetky európske zúčastnené subjekty zapojené do vývoja vakcín za účelom poskytnutia pan-európskej platformy pre návrh a realizáciu klinických štúdií.

Sieť ponúka odborné znalosti, služby, zdroje a riešenia na urýchlenie existujúcich a budúcich vývojových programov, ako aj získania povolení na uvedenie nových vakcín a vakcinačných stratégií na trh. Sieť slúži ako jednotný prístupový bod pre všetky zúčastnené subjekty vo vývoji vakcín proti COVID-19 (farmácia, akadémia, Európska komisia, EMA, ECDC, národné zdravotnícke autority a ostatné) pre skúšky 2. a 3. fázy v Európe.

logo EVAg

Program: H2020
Názov projektu: 
Európsky vírusový archív GLOBÁLNE
Akronym projektu: EVA-GLOBAL
Termín projektu: 1. 1. 2020 – 30. 9. 2024
Webová stránka projektu: LINKA

Projekt EVA-GLOBAL, Výskúmná a inovačná akcia programu H2020 podporená v rámci výzvy – H2020-INFRAIA-2019-1 (Grantová dohoda č. 871029), zjednocuje 38 akademických inštitúcií z oblasti ľudského, zvieracieho a rastlinného virologického výskumu, asociovaných s kľúčovými mimovládnymi organizáciami vrátane WHO a OIE. Projekt stavia na silných základoch vytvorených dvoma predchádzajúcimi projektami – EVA (2009-2014), program FP7 a EVAg (2014-2019), program H2020. Cieľom tejto progresívnej medzinárodnej komunity je stať sa sieťou najlepšie reagujúcou na zlepšovanie kontroly nad novo sa objavujúcimi alebo opätovne sa objavujúcimi ohniskami vírusových nákaz na globálnej úrovni.

EVA-GLOBAL by sa mala stať entitou s otvoreným prístupom za účelom vývoja synergií a komplementátnych kapacít takým spôsobom, aby ponúkali zlepšený prístup pre výskumníkov. Prostredníctvom tohto projektu sa EVA-GLOBAL stane najväčšou virtuálnou vírusovou zbierkou pre ľudské, zvieracie a rastlinné vírusy.

logo Alliance4Life

Program: HORIZON

Názov projektu: Alliance4Life Preklenutie výskumnej a inovačnej prepasti v živých vedách

Akronym projektu: A4L_BRIDGE

Trvanie projektu: 1. 3. 2024 – 29. 2. 2028

Webová stránka projektu: LINK

Projekt A4L_BRIDGE, Koordinačná a podporná akcia programu HORIZON podporená v rámci výzvy – HORIZON-WIDERA-2023-ACCESS-03 – Iniciatíva pre európsku excelentnosť (Grantová dohoda č. 101136453), nadväzuje na predchádzajúce úspešné projekty H2020 Alliance4Life (2018-2019) a A4L_ACTIONS (2021-2024). Alliance4Life je iniciatíva zdola-nahor zložená z dvanástich vedúcich inštitúcií z oblasti živých vied z jedenástich krajín EÚ-13, ktorej cieľom je zníženie rozdielov v európskom zdravotníckom výskume a inováciách (VaI). V rámci projektu A4L_BRIDGE sa aliancia zameriava na širšiu implementáciu úspešne zavedených strategických zmien smerom k zvýšeniu atraktívnosti, konkurencieschopnosti a inovačnej sily, a po novom sa venuje aj excelentnosti vo vysokoškolskom vzdelávaní.

Cieľom projektu je posilniť vedeckú spoluprácu vytvorením Virtuálneho výskumného centra, ktoré bude spájať rôzne výskumné skupiny. Vytvorí lepšie podmienky, aby sa počiatočné výskumné projekty mohli rozvinúť do projektov v rámci programu Horizont Európa. Projekt tiež vytvorí vzdelávacie programy zamerané na všetky fázy kariéry, vrátane mentoringu, e-learningu a medzinárodných stáží. Okrem toho bude podporovať prenos vedomostí a organizovať podujatia pre koncových užívateľov výsledkov zdravotníckeho výskumu.

zoe logo

Program: HORIZON

Názov projektu: Vznik zoonóz v poškodených a obnovených lesných ekosystémoch

Akronym projektu: ZOE

Trvanie projektu: 1. 1. 2024 – 31. 12. 2027

Webová stránka projektu: LINK

Projekt ZOE, Výskumná a inovačná akcia programu HORIZON podporená v rámci výzvy – HORIZON-CL6-2023-BIODIV-01 (Grantová dohoda č. 101135094), bude zameraný na inovatívny výskum a nadviazanie spolupráce naprieč interdisciplinárnym konzorciom s odbornými znalosťami v oblasti geografie, geobotaniky, ekológie, virológie, imunológie, epidemiológie, sociológie, psychológie, antropológie a vedeckej diseminácie zo siedmich krajín EÚ a štyroch amerických krajín.

Projekt zanalyzuje súvislosti medzi degradáciou ekosystémov, stratou biodiverzity a vznikom zoonotických chorôb tým, že sa zameria na ohniská tropickej biodiverzity a oblasti mierneho pásma ovplyvnené odlesňovaním a súvisiacimi zmenami vo využívaní pôdy. Výskumníci budú využívať špičkové technológie a zapojenie komunity, aby mohli sprostredkovať informácie na lepšie pochopenie týchto súvislostí. Okrem toho navrhnú prostriedky na zmiernenie stupňujúcich sa rizík pre environmentálne zdravie a zdravie ľudí.

Program: HORIZON

Názov projektu: Komplexné onkologické infraštruktúry 4 Europe

Akronym projektu: CCI4EU

Trvanie projektu: 1. 5. 2023 – 30. 4. 2026

Webová stránka projektu: LINK

Projekt CCI4EU, Koordinačná a podporná akcia programu HORIZON podporená v rámci výzvy – HORIZON-MISS-2022-CANCER-01 (Grantová dohoda č. 101103746), je európska iniciatíva, ktorej cieľom je pomôcť členským štátom a pridruženým krajinám vypracovať program onkologickej starostlivosti s inkluzívnym prístupom prispôsobeným východiskovému stavu každej krajiny, čím sa podporí zvýšená integrácia medzi výskumom a starostlivosťou.

Zatiaľ čo komplexné onkologické centrá a siete majú potenciál zlepšiť starostlivosť, výskum a vzdelávanie, úroveň rozvoja týchto centier sa značne líši. Európska iniciatíva zameraná na riešenie tohto problému prostredníctvom programu budovania kapacít má za cieľ zmierniť tieto rozdiely, a to aj v kontexte iných prebiehajúcich akcií, ako sú CRANE, JANE a UNCAN. Projekt bude zvyšovať svoje výsledky tým, že bude prepojený s aktivitami bežiacich EÚ projektov na výskum rakoviny.

Program: HORIZON

Name of the project: Alzheimerova choroba: Diagnostika, inovácie a translácia do klinickej praxe v strednej Európe

Akronym projektu: ADDIT-CE

Trvanie projektu: 1. 1. 2023 – 31. 12. 2026

Webová stránka projektu: LINK

Projekt ADDIT-CE, Koordinačná a podporná akcia programu HORIZON podporená v rámci výzvy – HORIZON-WIDERA-2022-ACCESS-04 – Excelentné huby (Grantová dohoda č. 101087124), sa zameriava na riešenie fragmentovanej implementácie modernej diagnostiky Alzheimerovej choroby (AD) v klinickej praxi v Česku a na Slovensku. Projekt podporí spoluprácu medzi akademickou obcou, obchodom, vládou a občianskou spoločnosťou. Očakáva sa, že partnerstvo posilní výskum a inovácie v oblasti diagnostiky AD a zavedie nové technológie do klinického manažmentu AD.

ADDIT-CE pomôže navrhnúť národný plán boja proti demencii, a bude široko rozšírený medzi koncových užívateľov a spoločnosť. ADDIT-CE spojí sily zapojených ekosystémov, aby priniesli zásadné zmeny v diagnostických prístupoch v oboch krajinách a naďalej slúžili spoločnosti aj po skončení projektu.

Program: HORIZON

Názov projektu: Prehlbovanie spolupráce v rámci Európskeho výskumného priestoru pre zdravotnícky výskum

Akronym projektu: ERA4Health

Trvanie projektu: 1. 11. 2022 – 31. 10. 2029

Webová stránka projektu: LINK

Projekt ERA4Health, Programová kofinancovaná akcia programu HORIZON podporená v rámci výzvy – HORIZON-HLTH-2022-DISEASE-03 (Grantová dohoda č. 101095426), je európske partnerstvo, ktoré spája partnerov a financujúce organizácie z rôznych krajín so spoločným cieľom podporovať translačný výskum s veľkým vplyvom na riešenie potrieb verejného zdravia.

Projekt zvýši financovanie nadnárodného kolaboratívneho výskumu pre prioritné oblasti vytvorením financujúceho orgánu pre spoločné programovanie. Zameria sa na boj proti chorobám, znižovanie záťaže chorobami, zlepšovanie systémov verejného zdravotníctva, a posilňovanie prevencie chorôb a podpory zdravia. ERA4Health bude podporovať relevantný lekársky výskum, zlepšovať využívanie zdravotníckych technológií, budovať kapacity, najmä pri realizácii klinických štúdií iniciovaných výskumnými pracovníkmi na úrovni EÚ, a implementovať zodpovedné výskumné a inovačné postupy.

OSTATNÉ RIEŠENÉ PROJEKTY V BMC SAV, v. v. i.

ProgramNázov projektuAkronym projektuTrvanie projektuWebová stránka projektu
HORIZON

Alliance4Life Preklenutie výskumnej a inovačnej prepasti v živých vedách
A4L_BRIDGE1. 3. 2024 – 29. 2. 2028
https://alliance4life.ceitec.cz/
HORIZON
Vznik zoonóz v poškodených a obnovených lesných ekosystémochZOE1. 1. 2024 – 31. 12. 2027https://www.zoe-project.eu/
HORIZON
Komplexné onkologické infraštruktúry 4 EuropeCCI4EU1. 5. 2023 – 30. 4. 2026https://cci4eu.eu/
HORIZON
Alzheimerova choroba: Diagnostika, inovácie a translácia do klinickej praxe v strednej EurópeADDIT-CE1. 1. 2023 – 31. 12. 2026https://addit-ce.ceitec.cz/
HORIZON
Prehlbovanie spolupráce v rámci Európskeho výskumného priestoru pre zdravotnícky výskumuERA4Health1. 11. 2022 – 31. 10. 2029https://era4health.eu/
HORIZON
Umožnenie ďalšej generácii hľadať lieky na rakovinu krviCarrerasPathfinder1. 9. 2024 – 31. 8. 2029https://carreraspathfinders.eu/
HORIZON
Nanobiotechnológie pre inovatívne terapeutické prístupy na liečbu rakovinyNANOBIO4CAN1.11.2023 – 31. 10. 2028https://nanobio4can.net/
COSTEurópske konzorcium pre Sigma-1 receptor ako terapeutický cieľSIGMA-1EUROPE25. 10. 2024 – 24. 10. 2028https://www.cost.eu/actions/CA23156/
COSTMedzinárodná sieť zameraná na in vitro modely hrubého čreva simulujúce interakcie sprostredkované črevnou mikrobiotouINFOGUT9. 10. 2024 – 8. 10. 2028https://www.cost.eu/actions/CA23110/
HORIZONFCAECC Študijný program pre talentovaných výskumníkov v onkológiiAECC Talent1. 9. 2023 – 31. 8. 2028https://aecctalent.com/
COSTPresná medicína pri rakovine žlčových ciestPrecision-BTC-Network9. 10. 2023 – 8. 10. 2027https://precision-btc.eu/
COSTVýskum malárie voľne žijúcich zvierat WIMANET28. 9. 2023 – 27. 9. 2027https://wimanet-science.github.io/web/
ERANET - TRANSCAN-3 (JTC 2023)Zvrátenie epitranskriptomických zmien pre chemosenzibilizáciu nádorov pankreasuREACH1. 9. 2024 – 31. 8. 2027https://transcan.eu/output-results/funded-projects/reach.kl
ERANET - NEURON JTC 2023Interakcia medzi odmenou a stresom ako neurobiologický podklad odolnosti a rezistencie v duševnom zdraví a depresii: Rozsiahly translačný projekt RESIST-D1. 1. 2024 – 31. 12. 2026https://www.era-learn.eu/network-information/networks/neuron-cofund2/neuron-cofund2-joint-call-2023/reward-stress-interactions-as-neurobiological-substrate-for-resilience-and-vulnerability-in-mental-health-and-depression-a-translational-large-scale-project
COST
Modelovanie toxicity a odpovede na imunoterapiu pri liečbe rakovinyIMMUNO-model2. 11. 2022 – 1. 11. 2026https://www.immuno-model.eu/
COST
Prevencia, predvídanie a zmierňovanie rizika ochorenia prenášaného kliešťami pomocou protokolu DAMA (PRAGMATICK)PRAGMATICK16. 11. 2022 – 17. 10. 2026https://pragmatick-action.eu/
COST
Identifikácia biologických markerov pre prevenciu a translačnú medicínu pri rakovine pankreasuTRANSPAN11. 10. 2022 – 10. 10. 2026https://transpan.eu/
COST
Kontrola translácie v Cancer European NetworkTRANSLACORE4. 10. 2022 – 3. 10. 2026https://translacore.eu/
COST
Informácia, kódovanie a biologická funkcia: Dynamika životaDYNALIFE2. 10. 2023 – 18. 9. 2026https://www.dynalife.eu/
COST Európska sieť pre kožné inžinierstvo a modelovanieNETSKINMODELS15. 9. 2022 – 14. 9. 2026https://netskinmodels-cost.com/
COST
Liečba chorôb modifikáciou genómuGenE-Humdi15. 9. 2022 – 14. 9. 2026https://www.genehumdi.eu/
ERANET - TRANSCAN-3 (JTC 2022)
Včasná detekcia spinocelulárneho karcinómu pažeráka pomocou Cytosponge v spojení s molekulárnymi biomarkermi a strojovým učenímANGELA1. 9. 2023 – 31. 8. 2026https://www.era-learn.eu/network-information/networks/transcan-3/2nd-transcan-3-joint-call-2022/early-detection-of-esophageal-squamous-cell-carcinoma-with-the-cytosponge-coupled-with-molecular-biomarkers-and-machine-learning
COST
Zdravý proteóm pre zdravé telo: zacielenie proteolýzy na remodeláciu proteómuProteoCure1. 11. 2023 – 6. 10. 2025https://proteocure.eu/
ERA-NET Rezistencia po liečbe u karcinómu prsníkaRESCUER1. 8. 2020 – 31. 5. 2024LINKA
H2020Aliancia pre živé vedy: od stratégií k akciám v Strednej a Východnej EurópeA4L_ACTIONS1. 5. 2021 – 30. 4. 2024https://alliance4life.ceitec.cz/
COSTDeterminanty pohybovej aktivity v modernej spoločnostiDE-PASS22. 7. 2020 – 21. 4. 2024LINKA
EEA and Norway Grants Fund for Regional CooperationTBFVnet: sledovanie a výskum flavivírusov prenášaných kliešťamiTBFV1. 7. 2020 – 31. 1. 2024https://www.tbfvnet.eu/
ERA-NET Tepelne senzitívne nanogély pre cielený transport miRNA na liečbu rán a regeneráciu tkanívTENTACLES1. 2. 2020 – 31. 1. 2024LINKA
ERA-NET Odkrytie mechanizmov zodpovedných za prešmyk z depresie do mánie počas antidepresívnej liečby: úloha glutamátuUNMET1. 7. 2019 – 31. 1. 2024LINKA
HORIZONKoordinačná a podporná akcia na prípravu UNCAN.eu platformy4.UNCAN.eu1. 9. 2022 – 30. 11. 2023https://uncan.eu/
H2020Interakcie medzi kliešťom a vírusom ovplyvňujú perzistenciu a prenos vírusu kliešťovej encefalitídy v kliešťochTVISTOFF1. 9. 2021 – 31. 8. 2023https://cordis.europa.eu/project/id/101030179
IAEAMolekulárne markery pre biologickú dozimetriu v radiačnej onkológii a hodnotenie rizika vzniku a optimalizácie liečby rakoviny19. 9. 2017 – 9. 7. 2023LINKA
H2020Stratégia ako posilniť excelentnosť a inovačnú kapacitu na včastnú diagnostiku rakoviny gastrointestinálneho traktu - VISIONVISION1. 10. 2019 – 30. 6. 2023https://vision.sav.sk/
ERA-NET Metabolická terapia srdcového zlyhania: úloha vitamínov BHF-MetaB1. 4. 2020 – 31. 3. 2024LINKA
ERA-NET Zavedenie algoritmu na včasnú diagnostiku a sledovanie pacientov s pankreatickými neuroendokrinnými nádormiNExT1. 9. 2019 – 31. 3. 2023LINKA
COSTInvázne druhy komárov z rodu AedesAIM29. 1. 2020 – 5. 3. 2023LINKA
COSTNanomedicína rakoviny – z laboratória k pacientoviNANO2CLINIC28. 9. 2018 – 27. 3. 2023LINKA
COSTNové diagnostické a terapeutické nástroje v liečbe mnoholiekovej rezistencie nádorovSTRATAGEM11. 9. 2018 – 10. 9. 2022LINKA
3rd Health ProgrammeInovatívne partnerstvo pre boj proti rakovine – iPAACiPAAC1. 4. 2018 – 31. 12. 2021LINKA
COST In vitro 3-D bunkové modely – metodické postupy a ich relevantnosťCellFit16. 3. 2017 – 15. 9. 2021LINKA
ERA-NET Inovatívne nanoliečivá: Nová kombinácia epigenetických a protinádorových liečiv s génovou terapiou zacielená voči nádorovým kmeňovým bunkám karcinómu prsníkaINNOCENT1. 1. 2017 – 30. 6. 2021LINKA
COST Sekretorické proteíny slinných žliaz Drosophila ako biodegradovateľné prírodné lepidlo s programovateľnými vlastnosťami (ENBA)ENBA1. 1. 2017 – 20. 4. 2021LINKA
COST MITO-EAGLE: Evolúcia-Vek-Pohlavie-Životný štýl-Prostredie (COST Action)MITO-EAGLE1. 1. 2017 – 28. 2. 2021LINKA
COST Kométový test ako nástroj na biologické monitorovanie ľudí hCOMET1. 4. 2016 – 11. 10. 2020LINKA
ERA-NET Intraklonálna heterogenita v mnohopočetnom myelóme: evolúcia a implikácie pre cielenú liečbu intraMMclo1. 7. 2016 – 31. 7. 2020LINKA
H2020Európsky vírusový archív sa stáva globálnym EVAg1. 4. 2015 – 31. 7. 2020LINKA
H2020Aliancia pre živé vedy: zmenšovanie výskumnej a inovačnej prepasti v Európskej úniiAlliance4Life1. 1. 2018 – 31. 12. 2019LINKA
H2020Vysoko-integrovaný senzor na skrining nanotoxicity HISENTS1. 4. 2016 – 31. 3. 2019LINKA
COST Využitie sekvenovania novej generácie pre štúdium a diagnostiku vírusových chorôb rastlín v poľnohospodárstve FA14079. 3. 2015 – 8. 3. 2019LINKA
FP7Klinický vývoj Nitisinonu pre AlkaptonúriuDevelopAKUre1. 11. 2012 – 31. 1. 2019LINKA
FP7Proti-kliešťové vakcíny na prevenciu kliešťami prenášaných ochorení v Európe ANTIDotE1. 12. 2013 – 30. 11. 2018LINKA
ERA-NET MEchanizmy TRansmigrácie Lymfocytov cez Hematoencefalickú Bariéru; NEURON ERA Net IId Brain Barrier; NEURON ERA Net II MELTRA – BBB1. 8. 2015 – 31. 7. 2018LINKA
ERA-NET Vývoj na galektínoch postavených terapeutík pre liečbu hantavírusovej hemoragickej horúčkyGalhant1. 1. 2016 – 31. 12. 2017LINKA
COSTAldosterón a mineralokortikoidný receptor (ADMIRE)ADMIRE23. 11. 2016 – 30. 11. 2017LINKA
H2020Vybudovanie centra ecelentnosti pre vývoj a využitie pokročilých materiálovCEMEA1. 6. 2015 – 31. 5. 2016LINKA
COSTUdržateľná produkcia vysokokvalitných čerešní pre európsky trhFA110415. 4. 2013 – 15. 4. 2016