Ocenili významné osobnosti SAV 2024

Skupinová fotografia ocenených dlhoročných pracovníkov SAV.

SAV ocenila šestnásť výnimočných dlhoročných pracovníkov a pracovníčok.

V prednáškovej sále Dionýza Blaškoviča vo Virologickom ústave BMC SAV, v. v. i., si v utorok 10. septembra 2024 na slávnostnom seminári Významné osobnosti SAV prevzalo Pozdravný list Predsedníctva SAV šestnásť dlhoročných výnimočných pracovníkov akadémie, tohtoročných jubilantov. Ocenenie im odovzdal predseda SAV prof. Pavol Šajgalík. Bola medzi nimi aj RNDr. Eva Varečková, DrSc. z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV.

„Stretávať sa s múdrymi ľuďmi, za ktorými je mravčia vedecká práca, často neviditeľná, je jednoducho zážitok. Na chvíľu možno mať pocit, že svet sa naozaj posúva tým správnym smerom, dopredu,“ uviedol slávnostné podujatie moderátor Juraj Turis.

Ako potom pokračoval v slávnostnom príhovore predseda SAV Pavol Šajgalík, každá významná univerzita je slávnou vďaka svojim vedcom, ktorí jej dobré meno šírili ďalej a vďaka ktorým zostávala a zostáva v pamäti.

„Som veľmi rád, že v Slovenskej akadémii vied sme zaviedli tradíciu tohto slávnostného podujatia, na ktorom si každý rok môžeme uctiť našich významných dlhoročných pracovníkov, ktorí sa nezmazateľne zapísali do histórie našej akadémie a aj vďaka ktorým patrí naša inštitúcie posledné, dosť turbulentné roky k najdôveryhodnejším,“ konštatoval v príhovore predseda SAV. „Patríte k pevným pilierom SAV, na ktorých stojí akadémia, ďakujem vám a blahoželám,“ dodal Pavol Šajgalík.    

Ocenenie si tento rok prevzali:

Z oddelenia vied o neživej prírode

doc. Ján Svoreň, DrSc., Astronomický ústav SAV, v. v. i.

prof. RNDr. Vladimír Sládek, DrSc., ÚSTARCH SAV, v. v. i.

Ing. Karol Fröhlich, DrSc., Elektrotechnický ústav SAV, v. v. i., a CEMEA

RNDr. Milan Timko, CSc., Ústav experimentálnej fyziky SAV, v. v. i.

Ing. Viliam Nagy, PhD., Ústav hydrológie SAV, v. v. i.

RNDr. Jaroslav Lexa, CSc., Ústav vied o Zemi SAV, v. v. i.

Z oddelenia vied o živej prírode

RNDr. Anna Lackovičová, CSc., Botanický ústav CBRB SAV, v. v. i.

prof. Dr. h. c. RNDr. László Miklós, DrSc., Ústav krajinnej ekológie SAV, v. v. i.

RNDr. Terézia Salaj, DrSc., Ústav genetiky a biotechnológií rastlín CBRB SAV, v. v. i.

RNDr. Vlasta Sasinková, Chemický ústav SAV, v. v. i.

RNDr. Eva Varečková, DrSc., Virologický ústav BMC SAV, v. v. i.

Z oddelenia vied o spoločnosti a kultúre

doc. PhDr. Gertrúda Březinová, CSc., Archeologický ústav SAV, v. v. i.

PhDr. Vlasta Jaksicsová, PhD., Historický ústav SAV, v. v. i.

doc. PhDr. Ľubomíra Kaminská, DrSc., Archeologický ústav SAV, v. v. i.

PhDr. Magdalena Piscová, CSc., Sociologický ústav SAV, v. v. i.

PhDr. Ján Rajtár, CSc., Archeologický ústav SAV, v. v. i.

Za ocenených predniesol príhovor Jaroslav Lexa, ktorý v mene všetkých poďakoval za ocenenie. „Ďakujem však aj našim ústavom, z ktorých sme vzišli, aj našim učiteľom, ktorí v nás prebudili lásku k vede, partnerom a partnerkám, ktorí to s nami zvládali a zvládajú. A zároveň dúfam, že sme vo vede ešte nepovedali posledné slovo,“ dodal v ďakovacej reči J. Lexa.

O hudobné spestrenie slávnostného podujatia sa postaralo sláčikové duo Jozef Ostrolúcky (husle) a Pavol Mucha (violončelo).

FOTOGALÉRIA Z PODUJATIA

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto: Katarína Gáliková

 

RNDr. Eva Varečková, DrSc. 

Pôsobí na Virologickom ústave, BMC SAV. Tu sa od začiatku venovala štúdiu vírusov chrípky. Na štúdium antigénnych vzťahov medzi rôznymi subtypmi hemaglutinínu vírusu chrípky využila novú modernú rádioimunologickú metódu. Po skončení vedeckej ašpirantúry (1980) sa venovala hybridómej technológii prípravy monoklonových protilátok (MP). Využitie MP vo výskume chrípkových vírusov znamenalo posun v ich štúdiu na molekulárnu úroveň.

Jej hlavná výskumná činnosť je zameraná na imunológiu vírusov chrípky a mechanizmus protektívneho účinku sprostredkovaného protilátkami špecifickými voči konzervatívnym antigénom vírusu chrípky, predovšetkým voči konzervatívnemu reťazcu hemaglutinínu vírusu chrípky, HA2gp, jedného z potenciálnych imunogénov pre prípravu širokospektrálnej protichrípkovej vakcíny. RNDr. Eva Varečková, DrSc., je dlhoročnou významnou vedeckou pracovníčkou Virologického ústavu SAV BMC. Jej vedecká kariéra sa sústredila na výskum vírusov chrípky, ich imunológiu a diagnostické metódy. Dosiahla významné výsledky, ocenené napr. pozvaním do Centers for Disease Control pri WHO. Bola zodpovednou riešiteľkou viacerých bilaterálnych medzinárodných projektov, riešila a v súčasnosti rieši projekty domácich agentúr VEGA a APVV. Jej výsledky majú i praktické uplatnenie reflektované udelením štyroch patentov týkajúcich sa diagnostiky vírusov chrípky. Publikovala 54 prác evidovaných vo WoS, ktoré boli citované 524 krát.

Eva Varečková sa venovala aj pedagogickej práci. Zastávala viaceré riadiace a expertné pozície a je významnou vedeckou aj pedagogickou osobnosťou, ktorej expertízu pozná a rešpektuje vedecký svet. Vytvorila významné a konzistentné dielo sústredené na mimoriadne dôležitú problematiku verejného zdravia. Bola ocenená Čestnou plaketou SAV za zásluhy v biologických vedách.