V Biomedicínskom centre SAV, v. v. i. (BMC SAV) skúmame, ako nám vedia pomôcť naše vlastné imunitné bunky proti dosiaľ nevyliečiteľnému ochoreniu skleróza multiplex. Doktor Miroslav Tibenský z Ústavu klinického a translačného výskumu BMC SAV v projekte, ktorý sa začal vlani v júli a potrvá štyri roky, zisťuje, ako by pacientom s týmto autoimunitným ochorením mohli pomôcť T-regulačné lymfocyty – T-reg bunky.
„Skleróza multiplex sa nazýva ochorením tísícov tvárí, pretože skoro každý pacient má iný priebeh. Vie sa, že T-reg bunky majú terapeutický potenciál, no štúdií, ktoré sa tejto oblasti venujú, je zatiaľ len málo,“ vysvetľuje doktor Miroslav Tibenský svoju motiváciu venovať sa tejto téme.
Autoimunitné ochorenie skleróza multiplex cieli na centrálny nervový systém – mozog, miechu, očné nervy. Vznikajú pri ňom poškodenia centrálneho nervového systému a vlastný imunitný systém napáda naše nervové bunky, čo môže viesť k invalidizácii už v mladom veku.
So sklerózou multiplex žije na Slovensku približne 16-tisíc ľudí, pričom každý rok pribudne približne dvetisíc novodiagnostikovaných pacientov. Toto ochorenie postihuje prevažne ženy v pomere 2:1.
„Snažíme sa zabrániť tomu, aby náš imunitný systém napádal naše nervové bunky. Využívame na to naše vlastné T-reg bunky, ktoré za zdravých podmienok udržiavajú imunitný systém v rovnováhe, utlmujú zápal. U pacientov so sklerózou multiplex je totiž veľkým problémom, že T-reg bunky neplnia svoju úlohu ako u zdravých,“ opisuje doktor Tibenský.
Z nefunkčných T-reg buniek chcú urobiť plne funkčné bunky, ktoré dokážu tlmiť zápal možno aj viac ako u zdravých ľudí. Momentálne je výskum v štádiu in vitro, v budúcnosti sa plánujú experimenty na zvieratách. Prvé ucelenejšie výsledky by mali byť k dispozícii približne koncom budúceho roku.
„Skleróza multiplex je náročné ochorenie, ale veríme, že naše vedecké prístupy môžu jedného dňa priniesť hmatateľné zlepšenie v životoch pacientov,“ uzatvára doktor Tibenský.
Text a foto: E. Rybárová, BMC SAV, v. v. i.